مجموعه دارا صنعت شما را به خرید بهترین محصولات دیگ بخار دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

چک لیست ایمنی دیگ بخار

چک لیست دیگ بخارچک لیست روزانه دیگ بخارچک لیست بازدید از دیگ بخارچک لیست تعمیر و نگهداری دیگ بخار
دیگ بخار

از عمده مواردی که نسبت به انجام و رعایت آن باید توجه لازم را نمود، بررسی چک لیست ایمنی دیگ بخار می باشد که همواره کارشناسان و متخصصان آن را مبذول می نمایند.

با ما همراه شوید تا در مورد چک لیست ایمنی دیگ بخار مواردی مطرح نماییم تا بر اساس آن بتوانید با خیالی آسوده و در نهایت اطمینان در موتورخانه ها به فعالیت بپردازید.

چک لیست دیگ بخار

آیا شما کارخانه داران و صنعتگران گرامی نسبت به رعایت استانداردها و نکات لازم در زمینه موارد مطرح شده در چک لیست دیگ بخار اطلاعاتی دارید؟

آیا تمام موارد لازمی که جهت نصب و کار نمودن با دیگ بخار طرح شده است را مد نظر قرار داده اید؟ بدین روی در این بخش می خواهیم در مورد چک لیست دیگ بخار و نکاتی که حائز اهمیت می باشند، به شرح مطالب بپردازیم:

در وهله اول لازم است نسبت به گنجانیدن و رعایت حد فاصل بین دیگ بخار به شرح مطالب بپردازیم و بیان نماییم که جهت اجرای این امر در نظر گرفتن فاصله حداقل 2.5 متری با ساختمان اطراف بسیار ضروری است.

به عنوان مورد بعدی در چک لیست دیگ بخار لازم است یادآور شویم که این اقدام باید به واسطه یک کارشناس خبره و مسئول سمت داری بررسی و مورد نصب قرار بگیرد. دقت نمایید که به هیچ عنوان نباید در اطراف دیگ بخار مواد اشتعال زا را قرار بدهید که این موضوع موجب می شود دستگاه مذکور تحت خطر آتش سوزی و انفجار قرار بگیرد.

شاید از موارد مهمی که امکان تضمین ایمنی دستگاه دیگ بخار را فراهم می آورد، نشان ملی و یا لوحه کیفی باشد که بدین روی برای فراهم آوردن ایمنی دستگاه مذکور بسیار ضروری می باشد.

همچنین بخوانید:  توزیع دیگ بخار استاندارد

پس از اینکه دستگاه دیگ بخار در مکان مناسبی نصب شد، لازم است در زمانهای مشخصی بازرسان و متخصصان جهت بررسی میزان ایمنی آن مراجعه و بازدید مستمری نمایند. یکی از مواردی که لازم است در این چک لیست قید شود، سنجیدن میزان استقامت تکیه گاه به منظور تحمل نمودن وزن دیگ بخار می باشد.

چک لیست روزانه دیگ بخار

در لیست ذیل می خواهیم موارد لازم و قابل بررسی در چک لیست روزانه دیگ بخار را مطرح نماییم تا شما با استفاده از آن بتوانید ایمنی لازم را فراهم آورید.

 • به عنوان مورد اولی لازم است بیان نماییم جهت ایمنی دستگاه دیگ بخار بررسی بویلر و تمام جزئیات آن امری بسیار ضروری است.
 • تمام گزارشاتی که توسط کارگران قسمت اپراتور رد می شود را لازم است ثبت و ضبط نمود.
 • نسبت به بررسی آجر نسوز و سایر متریالی که نسوز هستند، لازم است به سرکشی بپردازیم.
 • به عنوان یکی از موارد مهم لازم است شیرهایی که به عنوان اطمینان شناخته می شوند را بازرسی نماییم.
 • چنانچه پمپ یا مخزن آب دچار آسیب شد، لازم است آن را تعمیر یا تعویض نماییم.
 • تمام نشتیهای دستگاه دیگ بخار باید بررسی و رفع عیوب شوند.

در واقع دیگ بخار دستگاهی است مولد که که در موتورخانه کاربرد تهیه آب گرم را داشته و مزایای بی نظیر آن موجب شده تا استفاده فراوانی را به همراه داشته باشد. تمام مواردی که در چک لیست ایمنی دیگ بخار درج و یادآوری شده است به منزله عدم ایجاد خطرات و آسیب می باشد که بر اساس استانداردهای بین المللی و همچنین مورد تایید وزارت صنعت می باشد.

در ادامه لازم است نسبت به چک لیست بازدید از دیگ بخار نیز صحبت به میان آوریم تا نسبت به موارد حائز اهمیت آن رعایت ایمنی را نمایید. بدون شک عدم در نظر گرفتن این استانداردها و موارد لازم ممکن است خطرات جدی را برای کارگران، مهندسین و صنعتگران این حوزه به بار بیاورد. از طرفی لازم است قبل از بهره گیری از این موارد نسبت به قرار گرفتن دیگ بخار در جایگاهی مناسب اقدام نمود.

همچنین بخوانید:  مرجع پخش دیگ بخار خشک

چک لیست بازدید از دیگ بخار

اگر بخواهیم در مورد رعایت موارد لازم جهت ایمنی دیگ بخار مطالبی بیان نماییم، لازم است چک لیست بازدید از آن را مطرح نماییم تا تمام نکات را حائز اهمیت قرار داده و اطمینان خاطری را برای خود به همراه بیاورید.

 1. نسبت به تمام گزارشات ثبت شده توسط اپراتور دقت لازم را نموده و این موارد را به صورت روزانه ضبط نمایید.
 2. تمام متعلقات دستگاه را به طور کامل تمیز و بررسی نمایید.
 3. لازم است واشرهای درهای جلویی دیگ بخار را از بابت نشتی بررسی نموده و در صورت مشاهده آسیب، آن را برطرف نمایید.
 4. یکی از عمده مواردی که در چک لیست بازدید از دیگ بخار مورد بحث است، پاک نمودن پمب کندانس می باشد.
 5. به عنوان مورد بعدی که همواره لازم است در چک لیست بازدید از دیگ بخار قید شود، بررسی میزان روغن دستگاه می باشد.
 6. شاید یکی از مواردی که دقت فراوانی را می طلبد، پاک نمودن فیلتر سوخت دستگاه باشد که بدین منظور احتیاج است هر 14 روز یکبار صورت پذیرد.

چک لیست تعمیر و نگهداری دیگ بخار

در انتهای این مقاله در صدد می باشیم تا موارد لازمی که در چک لیست تعمیر و نگهداری دیگ بخار قید شده است را ذکر نماییم تا شما صنعتگران با اطمینان کافی از دستگاه مذکور استفاده نمایید.

در موارد ذیل چک لیست تعمیر و نگهداری دیگ بخار را قید می نماییم تا شما صنعتگران و کارفرمایان در حوزه کاری خود قرار بدهید.

 • به عنوان اولین مورد در چک لیست تعمیر و نگداری دیگ بخار لازم است بیان نماییم که تمام سطحهای کناری را نسبت به عدم اشتعال بررسی نماییم.
 • شیرهای اطمینان را مورد بازدید روزانه قرار دهیم تا با نشتی آنها مواجه نشویم.
 • شما لازم است سوپاپ اطمینان را بررسی نموده و هر روز نیز آن را مورد آزمایش قرار دهید.
 • میزان نفت کوره را به طور دوره ای مشاهده نموده تا فرآیند گرم کردن دیگ بخار دچار مشکل نشود.
 • و این مورد را نیز در نظر بگیرید که تمام دودکشهای دیگ بخار باید بررسی و پاک شوند.
 • تمام متعلقات دستگاه دیگ بخار نیز لازم است عاری از هر گونه آلودگی باشند.
همچنین بخوانید:  فروشندگان دیگ بخار اتاق معکوس

اکنون که تمام موارد لازم در مورد ایمنی دیگ بخار را در چک لیست تعمیر و نگهداری قید نموده ایم، می توانید نسبت به رعایت آن و همچنین تهیه دستگاهی قابل اطمینان اقدام لازم را نمایید.

ما به شما مشتریان، صنعتگران، کارفرمایان و کارخانه داران پیشنهاد می نماییم ابتدا موارد لازم در چک لیست دیگ بخار را مطالعه نموده و سپس نسبت به دریافت راهنماییهای لازم دستگاهی با کیفیت را سفارش داده و از مزیتهای آن بهره مند شوید.

پیشنهاد ما به شما متقاضیان گرامی این است که به ویترین فروشگاهی مجموعه مراجعه نموده و بهترین نوع دیگ بخار را ثبت سفارش نمایید و علاوه بر بهره گیری از محصولی مطمئن، تمام موارد لازمی که در چک لیست مطرح شده است را کسب نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و فروش

جهت خرید و فروش این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:

مشاور فروش: مهندس یوسفی

راه های ارتباطی:

phone icon شماره تماس: 09129218148

phone icon شماره ثابت: 02147620026

whatsApp icon پاسخگویی واتساپ: کلیک کنید

email icon ایمیل: Info@darasanat.com

مجموعه دارا صنعت شما را به خرید بهترین محصولات دیگ بخار دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.